Předčasné splacení hypotéky

S problematikou refinancování hypotéky souvisí i její předčasné splacení, které není u současných hypotečních úvěrů ničím neobvyklým. Má ale specifické podmínky, které je potřeba dodržet. U předčasného splacení hypotéky se nabízejí dvě možnosti – splatit hypotéku po skončení fixace úrokové sazby nebo splatit ji ještě před skončením smlouvy. Co se vyplatí? Pro jakou formu se rozhodnout? Odpovědi na tyto otázky hledejte v našem dalším článku.

Předčasné splacení hypotéky při skončení fixace

předčasné splacení hypotékyJestliže se rozhodnete splatit hypoteční úvěr v době konce fixace jeho úrokové sazby, pravděpodobně vám banka nebude účtovat žádné poplatky. U většiny bank to alespoň není zvykem – podívejte se však raději do vaší smlouvy, k jakým podmínkám jste se bance upsali. Už z tohoto důvodu je výhodné volit nejdéle fixaci na 10 let.

Předčasné splacení hypotečního úvěru mimo dobu fixace

Toto je druhá možnost. Získali jste neočekávané dědictví? Vyšel vám nějaký projekt? Vyhráli jste v loterii a chcete svou hypotéku celou splatit a zbavit se jí jednou pro vždy? Předčasné splacení hypotéky mimo její fixaci umožňují jen některé banky zdarma. Většinou je potřeba uhradit poplatek v řádu několika procent z nesplacené jistiny. Jeho výše je od 1 % až do 25 %. Na začátku hypotéky je však většinou možné si například za určitý měsíční paušál domluvit tuto možnost splacení ve smlouvě.

Jestli vůbec a jaké předčasné splacení hypotéky se vám vyplatí, je potřeba zvážit. Podívejte se do smlouvy nebo kontaktujte svého hypotečního poradce a zeptejte se ho na aktuální podmínky.

Komentáře uzavřeny