Jak si pojistit hypoteční úvěr

Pojištění hypotečního úvěru by rozhodně měl důkladně zvážit každý, kdo se chystá žádat o hypotéku. Banky většinou spolupracují s pojišťovnami, a tak vám tento doplňkový produkt nabídnou již při sjednání hypotéky. Nemá smysl nad ním dlouho rozmýšlet, jelikož částka, kterou odvedete je jen v desítkách korun měsíčně. Pokud se však dostanete do platební neschopnosti, může vám toto pojištění výrazně ulehčit od vašich nepříjemných starostí s financemi.

Pojištění hypotečního úvěru vám přijde vhod tehdy, když se ocitnete v platební neschopnosti. Může to být vlivem smrti vašeho partnera, pracovní výpovědi nebo i úrazu. Jestliže pojistku uzavřenou nemáte, zbytečně se vystavujete riziku, že budete pojištění potřebovat a nebudete ho mít sjednané. Banka pak nebude dlouho čekat na dobu, až budete moci zaplatit splátku hypotéky, ale zahájí proti vám řízení, ve kterém můžete přijít i o vlastní nemovitost.

Výhodné životní pojištění

Pokud mluvíme o pojištění hypotečního úvěru, jedná se de facto o životní pojištění. Tento produkt je spojený s čerpáním hypotečního úvěru a vaše pojistná částka tak může být nejen konstantního, ale také i klesajícího charakteru. Jelikož jak úvěr splácíte, klesá vaše jistina a také nutnost mít pojištění na vysokou částku.

Toto životní pojištění se nejčastěji označuje termínem rizikové životní pojištění. Nejedná se tedy o kapitálové či investiční životní pojištění, které má i spořící složku. Toto pojištění je ryze účelové, a pokud máte uzavřenou i jinou životní pojistku, přesvědčte se nejprve, že vám pomůže i v případě neschopnosti platit hypotéku.

Pojištěna je většinou pracovní neschopnost z důvodu dlouhodobé nemoci nebo úrazu, dále invalidita třetího stupně, úmrtí či také ztráta zaměstnání. S výběrem vhodného životního pojištění vám může pomoci i pojišťovací makléř. Ten by měl být ideálně nezávislí, aby vám umožnil vybírat z komplexní nabídky produktů na trhu.

Komentáře uzavřeny