Úprava splátek při refinancování

Možná se vám stalo, že domluvené splátky hypotéky vám připadaly příliš vysoké nebo naopak moc nízké. Jakmile budete mít možnost svou hypotéku refinancovat, můžete si tyto splátky libovolně upravit. Jejich výše je závislá především na tom, jaký je váš čistý měsíční příjem. Jelikož každý z nás má nějaké životní minimum a je tak stanovena maximální výše splátek, kterou může hradit. Druhou stranu zase limituje počet let, na které si hypotéku sjednáváte.

úprava splátek při refinancováníPokud máte hypoteční úvěr na 30 nebo na 40 let, pravděpodobně budete mít nižší splátky než člověk, který si hypotéku sjednal na 15 nebo na 20 let. Předpokládáme ale stejnou výši hypotečního úvěru. Někdo si krátkou dobu splatnosti hypotéky nemůže dovolit, pokud má nízký měsíční výdělek. I když si sám myslí, že by na splátky stačil, banka do takového rizika nepůjde a vysoké splátky klientovi nepovolí. Většinou se ale spíše stává, že lidé si sjednají vyšší splátky, poté se jejich životní situace zkomplikuje (například žena jde na mateřskou) a oni musí splátky ponížit.

Snížení nebo zvýšení splátek úvěru

U hypotečních úvěrů je možnost jejich refinancování z tohoto pohledu velmi výhodné. Fixaci proto uzavírejte maximálně na 5 let. Fixovat ale můžete i jen na 3 roky nebo na 1 rok. Úroky se během té doby vůbec nemusí výrazně změnit. Pokud budete fixovat třeba na 10 let a během nich budete chtít svůj hypoteční úvěr upravit, máte smůlu, nebude to možné. Tedy bude, ale nejprve zaplatíte poměrně vysoký poplatek, který vám úrok vykompenzuje.

Komentáře uzavřeny