Odložení splátek u hypotéky

Pokud se rozhodnete čerpat hypotéku průběžně – například při stavbě rodinného domku – a máte náklady na bydlení, kterým se nevyhnete (třeba nájemné), určitě přemýšlíte nad tím, jak splátky své hypotéky o něco oddálit. Odklad splátek je při vyřízení hypotéky u většiny bank samozřejmě možný, mnohdy se ale pojí s nepříjemně vysokým poplatkem, který musíte zaplatit. Zároveň také nemáte jistotu, že vám banka vyjde vstříc, tyto situace se většinou posuzují individuálně.

odložení splátek hypotékyAby vám banka povolila odklad splátek, musíte mít dobrou platební morálku vůči ní i vůči dalším institucím. Banky mají možnost nahlédnout do registru dlužníků a prověřit si, jak jste na tom se splácením svých závazků. Pokud však budete bezproblémovým klientem, odložení splátek by neměl být problém. Některé banky ale bohužel umožňují jen odklad splátek jistiny, to znamená, že stále musíte platit úroky z úvěru. Zejména v prvních letech úroky představují třeba až 80 % z částky, což rozhodně není málo.

Vše řešte při podpisu smlouvy

Pokud už při podpisu smlouvy víte, že budete potřebovat využít odkladu splátek, ptejte se na něj a případně si něco takového smluvně ošetřete. I takový detail totiž nakonec může rozhodnout o tom, zda se pro onu vybranou banku rozhodnete či nikoliv. Odklad splátek se většinou sjednává na dobu určitou a je potřeba za něj uhradit poplatek, který je často celkem vysoký. Částka je individuální, pohybuje se však ve výši od 200 do 2000 Kč měsíčně – ve výjimečných případech je vypočítán procentem z dlužné částky.

Komentáře uzavřeny