Časté dotazy

Kdy je možné začít refinancovat svou hypotéku?

S refinancováním hypotéky můžete začít v období, kdy končí fixace její úrokové sazby. Ideální je si zjistit podmínky cca 2 měsíce před koncem této doby. Pokud byste banku oslovili se svou žádostí o refinancování až ke konci období, nemusela by vám již vyhovět. Rozhodně se nespoléhejte, že vás bude sama od sebe informovat. Vy budete chtít výhodnější podmínky a ona by se tak snadno mohla připravit o své peníze.

Na kolik let se vyplatí fixovat úrokovou sazbu?

Úrokovou sazbu si dnes můžete zafixovat na období od 1 roku až do 40 let. Obecně se nevyplácí delší fixace hypotečního úvěru než na 10 let. Trh se stále vyvíjí a vy nemůžete vědět, jaké za 10 let budou podmínky. Mohli byste se tedy připravit o spousty peněz. Do tohoto rozmezí závisí jen na vás, jak jste s aktuální úrokovou sazbou spokojeni. Pokud sledujete trendy úrokových sazeb a trendy na finančních trzích, můžete být schopni předpovědět, jakým směrem se bude aktuálně situace vyvíjet. O pomoc můžete požádat i specializovaného hypotečního poradce.

Když chci refinancovat hypotéku, mám oslovit svou banku nebo jít hned ke konkurenci?

Určitě nejdříve zkuste štěstí u své banky a uvidíte, co vám nabídne. Pravděpodobně však nebude moc chtít vyjít vstříc. Můžete tedy říci, že máte výhodnější nabídku od jiné banky a uvidíte, zde se s vámi vaše banka bude ochotna domluvit. Pokud jste obecně jinak spokojeni s jejími službami, je určitě lepší u banky zůstat. Pokud vám však nevyjde vstříc, nezatracujte ani konkurenční hypoteční banky.

Je refinancování hypotéky zdarma?

Ano, refinancování hypotéky by mělo být zdarma. Tedy záleží na tom, u jaké konkrétní banky se pro něj rozhodnete. Jestliže se jedná o první refinancování, banka vám pravděpodobně bude akceptovat i starší odhad hodnoty vaší nemovitosti, pokud nebyl pořízen před více než 6 lety. Některé banky vám nabídnou jeho vyhotovení zdarma. Pokud máte pocit, že hodnota vaší nemovitosti během let vzrostla, určitě si jej nechte vypracovat. Samotné vyřízení hypotečního úvěru by nemělo být nijak zpoplatněno. Pokud bude, doporučujeme vám se obrátit na jinou banku, případně využít služeb hypotečního poradce.